S projektom nadgrajujemo dosedanje delo v Ugandi v sodelovanju s partnersko organizacijo Hope of Children and Women Victims of Violence (HOCW).
Uganda se sooča s posledicami podnebnih sprememb, ki negativno vplivajo na kmetovanje. Prav slednje največ prispeva k toplogrednim plinom, slabe kmetijske prakse pa, skupaj s slabimi praksami odlaganja odpadkov in neprimerne sanitacije, najbolj prispevajo k onesnaženosti vodnih virov. Hitro rastoče prebivalstvo in stalen pritok novih beguncev_k iz sosednjih držav še poslabšuje prehransko varnost in slab dostop do čiste pitne vode za prebivalstvo. Begunci_ke v Ugandi sodijo med bolj ranljive skupine, še posebej urbani, ki niso deležni mednarodne pomoči. Projekt se bo zato osredotočil na urbane begunce oziroma v 80 % begunke v treh skupnostih.
Cilj projekta je povečati odpornost na podnebne spremembe s trajnostno oskrbo s hrano in vodo ter krepitvijo žensk v treh pretežno begunskih skupnostih v Ugandi ter tako ustvariti pogoje za dostojno življenje 5000 osebam.
Boljšo prehransko varnost bomo dosegli z urbanim kmetovanjem, gojenjem gob, ribogojništvom, čebelarstvom in izdelovanjem eko briketov. Dostop do pitne vode bo omogočen z izgradnjo novih vodnjakov in vodnimi filtri. Po spolu ločena ekostranišča bodo skupaj s sanitetnimi pripomočki izboljšala menstrualno higieno žensk in deklic. Ženskam bo omogočeno zatočišče pred nasiljem na 2 varnih lokacijah. Zgrajeni mlad. center bo mladim omogočil prostor za vzpostavitev skupnosti, ki se bo borila proti podnebnim spremembam in za enakost v družbi. V vse aktivnosti bo vključen vidik spola. Ženske in moški bodo ozaveščeni o nasilju na podlagi spola in spolnem nasilju, spolnem in reproduktivnem zdravju, povezavah med prehransko in vodno varnostjo ter enakostjo spolov.
Vrednost projekta: 573.500 EUR
Trajanje projekta: julij 2024–oktober 2026
Sofinancerji projekta: Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve, Limnos, Nefiks, Katende Harambe.
Novice o projektu