Kako vidik spola vključevati v sonaravne rešitve upravljanja z vodami?

Enakost spolov je ena od prioritet Evropske unije (EU) vse od Rimske pogodbe leta 1957 dalje. V Evropskem raziskovalnem prostoru (ERA) je na pomenu pridobila leta 2012, ko se je ciljno začela zasledovati na 3 področjih: enakost spolov pri kariernem napredovanju in zaposlovanju ter enakost spolov na mestih odločanja, storjeni pa so bili tudi prvi koraki za izvajanje ocen učinka raziskav in inovacij na spol. Programi Obzorje 2020 in še posebej Obzorje Evropa so te napore znatno poglobili, od raziskovalk_cev se sedaj pričakuje, da bodo pri svojem delu opravili že omenjeno oceno učinka raziskav in inovacij na spol, razmislili o doprinosu novega znanja s področja enakosti spolov, da bodo k svojem delu pristopili interdisciplinarno in pri tem vključevali načelo enakosti spolov ter presečni pristop.

Toda niz raziskav, ki se je v okviru projekta MULTISOURCE odvil v letu 2024, je pokazal, da se zahteve iz evropskih politik ne prenašajo v celoti v prakso. Izkazalo se je, da je največji napredek dosežen na področju spolne uravnoteženosti, saj v 19 partnerskih organizacijah na projektu sodeluje 51 % žensk, 41 % moških in 8 % nebinarnih oseb. Nekoliko manj rožnata je slika, ko se ta pregled opravi po ločenih kategorijah zaposlenih; med raziskovalkami_ci delež žensk pade na 44 %, delež moških se poveča na 47 %, delež nebinarnih oseb ostane relativno nespremenjen. Do še večjih razlik pa pride pri delitvi dela med neraziskovalnim osebjem, kjer ženske predstavljajo 61 % delež, moški 33 %, nebinarne osebe pa 6 %. Moški so tudi na vodstvenih položajih bolje zastopani, in sicer v 54 %. Vse opisano se sklada s sliko zastopanosti po spolu v STEM (znanost, tehnologija, inženiring in matematika), kjer so tradicionalne spolne vloge v večji meri prisotne kot na primer v družboslovju in humanistiki.

Če spolna uravnoteženost ne kaže idealne podobe, je ta kljub vsemu še relativno dobra. Vključevanje načela enakosti spolov se je izkazalo za mnogo bolj zahtevno kategorijo. Med partnerji po spolu ločene podatke vedno zbira le 20 % oseb, nikoli pa tega ne stori 55 % vprašanih. Mnoge_i med njimi so mnenja, da tovrstno zbiranje podatkov za njihovo delo ni relevantno ali, da so za to znotraj njihove organizacije zadolžene druge osebe, nekatere_i pa bi se naloge želeli lotiti, a ne vedo kdaj in kako to storiti. Še bolj redko pa zaposlene_i izvajajo oceno učinka raziskav in inovacij na spol, in sicer to redno stori le 10 % oseb, nikoli pa 70 %. Podobno kot pri zbiranju po spolu ločenih podatkov tudi tu mnoge osebe menijo, da ocena učinka ni relevantna za njihovo delo, nekatere ne vedo, kako zadolžitev izvesti, spet tretje_i pa ljudi obravnavajo kot homogene skupine.

Da bi zaposlene_i v MULTISOURCE spodbudili k večjemu vključevanju načela enakosti spolov, je FER pripravil usmeritve (pdf), kako k temu pristopiti.

Te se usmerjajo na 4 področja:

  • Institucionalna raven: osredotoča se predvsem na sprejetje Akcijskih načrtov za enakost spolov na ravni organizacije, pri čemer so še posebej izpostavljene podpora s strani vodstva, letno poročanje o doseganju napredka in redna usposabljanja na različne teme enakosti spolov.
  • Projekta raven – zaposlene_i: izpostavljen je pomen uravnotežene zastopanosti spolov, še posebej žensk na vodstvenih funkcijah, kjer se njihovo mnenje tudi upošteva. Poudarjen je tudi doprinos vključevanja strokovnjakinj_ov za enakost spolov v projekte.
  • Projektna raven – projektne faze: predstavljeni so napotki kako načelo enakosti spolov vključevati v vse projektne faze, torej v analizo stanja, načrtovanje projekta, njegovo izvajanje, nadzor in evalvacijo.
  • Načrtovanje dogodkov: podane se usmeritve kako ustvariti vključujoče prostore, kjer je moč enakomerno razporejena in so mnenja vseh ne le slišana, temveč tudi upoštevana.

Da bi raziskovalke_ce in izvajalke_ce sonaravnih rešitev upravljanja z vodami spodbudili k uresničevanju predlogov, so v dokumentu tudi nanizane pozitivne posledice tovrstnega pristopa. Med njih sodijo večje priložnosti za organizacije, do katerih pride zaradi večjega bazena zaposlenih in večjega zadovoljstva na delovnem mestu; bolj učinkovitih rešitev, ki naslavljajo raznolike ciljne skupine oseb in; doprinos k enakosti spolov.

         

Oznake: