Evropska unija (EU) na mnogih ravneh spodbuja enakost spolov in vključevanje načela enakosti spolov, med drugim tudi v programih, ki jih financira. Eden njih je program Obzorje, iz katerega je podprt projekt MULTISOURCE, v katerem FER nudi podporo s področja enakosti spolov.
A žal se zahteve iz programa Obzorje ne prelevijo vedno v prakso, kot se je pokazalo ne le v že omenjenem MULTISOURCE projektu (preberi prispevek), temveč tudi pri raziskovanju delovanja znotraj 5 drugih konzorcijskih projektov, ki delujejo na področju sonaravnih rešitev in/ali upravljanja z vodami (CARDIMED, NICE, MARCLAIMED, BOOST-IN in NetworkNature). Če bi se na področju spolne uravnoteženosti še lahko zadovoljili z razmerjem zaposlenih po spolu, resda nekoliko manj, ko pogledamo zastopanost po kategorijah raziskovalk_cev, kjer je večji delež moških, ali podpornega osebja, kjer je večji delež žensk, pa so rezultati slabši na področju zbiranja po spolu ločenih podatkov in ocen učinka raziskav na spol.
S tem namenom je FER pripravil priporočila za odločevalke_ce (pdf), kako načelo enakosti spolov v večji meri vključevati v programe in politike.
Osredotočajo se na naslednja področja:
- Institucionalna raven: program Obzorje že sedaj zahteva od javnih ustanov, raziskovalnih organizacij in visokošolskih ustanov sprejetje Akcijskih načrtov za enakost spolov. Razpisi pa bi od organizacij lahko zahtevali še višjo raven ambicioznosti, na primer obvezna usposabljanja na različne teme enakosti spolov in obvezna letna poročila.
- Razpisi: že obstoječi razpisi od prijaviteljev zahtevajo izpolnjevanje določenih kriterijev, a ti niso del točkovanja, na podlagi katerega so izbrani projekti. Tako bi se lahko v projektni prijavi zahtevali analiza stanja in ocena učinka projekta na spol; rezultati, vezani na enakost spolov; interdisciplinarni pristop; vključitev strokovnjakinje_a za enakost spolov v projekt; kot tudi vključitev načela enakosti spolov v pripravo proračuna. Prav tako bi lahko vmesna in končno poročilo vključevali obvezno analizo vpliva projekta na enakost spolov.
- Evropska izvajalska agencija za raziskave (REA): uspeh pri doseganju enakosti spolov je dokazano večji, če uživa podporo v vodstvenih kadrih. Zato je tudi neomajna podpora REA pomembna za doseganje tega cilja. Agencija lahko tako več sredstev nameni tako spolno občutljivem poučevanju v STEM (znanost, tehnologija, inženiring in matematika), kot tudi vključevanju načela enakosti spolov v projekte. Raziskava, izvedena v okviru MULTISOURCE, je namreč pokazala, da je manko sredstev pomemben razlog, da se vključevanje vidika spola neredko izvaja v prostem času navdušenega osebja. REA bi lahko večjo vlogo odigrala tudi pri iskanju in spodbujanju primerov dobre prakse, oblikovanju podporne mreže strokovnjakinjam_om za enakost spolov, pri čemer pa bi v prvi vrsti morala zagotoviti dobro razumevanje znotraj agencije in vključevanje strokovnega osebja pri izboru in nadzoru projektov.
Doseganje napredka pri vključevanju načela enakosti spolov v STEM je proces, ki se ne bo odvil čez noč. Tradicionalne vloge in spolni stereotipi so v teh področjih bolj zakoreninjeni kot v drugih raziskovalnih panogah. Zato bi dodatne spodbude in zahteve, postavljene s strani odločevalk_cev, bile več kot dobrodošle.