Odprava skrajne revščine, boj proti neenakosti in nepravičnosti, zaustavitev podnebnih sprememb … spremembe se začnejo z vami, s tabo. Resno. Vsak človek na zemlji – tudi najbolj ravnodušna in lena oseba med nami – je del rešitve. Na srečo obstaja nekaj zelo preprostih stvari, ki jih lahko vpeljemo v naš vsakdanjik, in če bomo to storili vsi, bomo dosegli ogromno spremembo.
V prvem delu smo predstavili stvari, ki jih lahko narediš z domačega kavča, v drugem stvari, ki jih lahko narediš doma, tokrat pa predstavljamo stvari, ki jih lahko narediš zunaj doma.
Stvari, ki jih lahko narediš zunaj doma:
- Kupuj lokalno in premišljeno. Podpiranje lokalne ekonomije ohranja domača delovna mesta in prispeva k temu, da hrane niso po nepotrebnem prevažali.
- Kupuj pravično. Nakup izdelkov pravične trgovine pomeni odločitev za izdelke, ki so bili izdelani oziroma pridelani na načine, ki pozitivno vplivajo na človeka ter njegovo družbeno in naravno okolje. Z nakupom podpiramo trgovanje po etičnih načelih in prispevamo k zmanjševanju revščine v manj razvitih deželah ter s tem k spreminjanju sveta na bolje.
- Kupuj pametno – načrtuj obroke, napiši nakupovalni listek in se izogni impulzivnim nakupom. Naj te ne premamijo marketinški triki, ki te napeljujejo k nakupu več hrane kot jo v resnici potrebuješ. Še posebno bodi pozoren_a na hrano s kratkim rokom trajanja. Ta je lahko v večjih količinah cenejša, a nas vseeno pride dražje, če jo veliko zavržemo.
- Kupuj “hecno” sadje. Zavrže se veliko sadja in zelenjave zaradi “neustrezne” velikosti, oblike ali barve. Nakup takšne hrane na tržnici ali drugod, zmanjša količino hrane, ki bi bila sicer zavržena.
- Ko v restavraciji naročaš morsko hrano, vedno vprašaj: “Ali strežete trajnostno morsko hrano?”. Sporočaj, da ti je mar za oceanom prijazno morsko hrano.
- Kupuj le trajnostno morsko hrano. Obstaja veliko aplikacij, ki ti bodo povedale, katera morska hrana je trajnostna.
- Kolesari, hodi ali uporabljaj javni prevoz. Z avtom se vozi le takrat, ko vas je več.
- Ne uporabljaj steklenic in skodelic za enkratno uporabo. S tem boš proizvedel_a manj smeti in morda prihranil_a kak evro v kavarni ali na avtomatih s pijačo.
- Pojdi po nakupih s svojo vrečko za večkratno uporabo in ne jemlji plastičnih, ki so le obremenitev za okolje.
- Vzemi manj prtičkov in papirnatih brisačk. Ne potrebuješ šopa brisačk za brisanje rok po pranju, še manj potrebuješ polno pest prtičkov, da si obrišeš usta po obroku. Razmisli, koliko zares potrebuješ.
- Kupuj vintage. Nove stvari niso nujno boljše, še več, velikokrat so novejše stvari slabše kvalitete. Preveri, kaj lahko dobiš na Bolhi, v centrih ponovne uporabe, v trgovinah z rabljenimi predmeti in oblačili ter bolšjih sejmih.
- Na spletu je veliko spletnih strani z idejami, kako iz starega narediti novo, kako lahko gajbice postanejo poličke, kako iz palet narediti pohištvo, kako predelati stara oblačila ali kako narediti mačje drevo.
- Vzdržuj svoj avto. Boljše vzdrževan avto bo proizvedel manj strupenih plinov.
- Doniraj kar ne potrebuješ. Lokalne humanitarne organizacije bodo dale tvojim uporabljenim oblačilom, knjigam in pohištvu novo življenje.
- Cepi sebe in svoje otroke. Z zaščito svoje družine pred boleznimi, prav tako pripomoreš k javnemu zdravju in zdravstvu.
- Udeležuj se vseh volitev in poskusi vsaj na lokalni ravni neposredno vplivati na razvoj in stanje svoje skupnosti.